Dna moczanowa domowe sposoby na leczenie i dieta
Leczenie dny moczanowej ma na celu usuwanie skutków przewlekłych zmian zapalnych i zwyrodnieniowych w stawach, powstałych na skutek odkładających się złogów kwasu moczowego.
Istnieją dwa podstawowe czynniki niezbędne do zastosowania podczas leczenia dny moczanowej, często nazywanej też podagra.
Po pierwsze, bardzo ważne jest, aby zatrzymać ostre zapalenie stawów dotkniętych pierwszą fazą dny moczanowej. Po drugie, ważne jest, aby przez cały czas monitorować przebieg choroby w celu zapobiegania przyszłym napadom dny moczanowej.
Leczenie ostrego ataku dny moczanowej obejmuje środki i leki, które zmniejszają stan zapalny. Zapobieganie przyszłym ostrym atakom dny jest równie ważne, jak leczenie ostrego zapalenia stawów. Zapobieganie ostremu atakowi dny moczanowej polega na utrzymaniu odpowiedniej podaży płynów, zmniejszeniu masy ciała, zmiany w diecie, zmniejszenie spożycia alkoholu i leków, aby obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów w organizmie zapobiega ostrym atakom dny moczanowej. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych u pacjentów z dną moczanową.
Alkohol jest znany ze swojego działania moczopędnego, które może przyczynić się do odwodnienia i ostrych napadów dny moczanowej. Alkohol może również wpływać na metabolizm kwasu moczowego powodując hiperurykemię.
Picie alkoholu podczas choroby, jaką jest dna moczanowa (podagra) wywołuje negatywne skutki. Następuje spowolnienie wydalania kwasu moczowego przez nerki, jak również odwodnienie organizmu, które to w konsekwencji przyczynia się do wytrącania kryształów kwasu moczowego w stawach.
Dna moczanowa dieta
Zmiana w diecie może istotnie pomóc w zmniejszeniu stężenia kwasu moczowego we krwi.
Dieta przy dnie moczanowej powinna być odpowiednio zbilansowana, tzn. powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Należy unikać produktów, które posiadają wysoką zawartość puryn.
Przykłady produktów bogatych w puryny, których powinniśmy unikać:
- Skorupiaki,
- podroby takie jak wątroba, mózg, nerki, grasica.
Naukowcy donoszą, że spożycie mięsa lub owoców morza zwiększa ryzyko ataków podagry, podczas gdy konsumpcja produktów nabiałowych zmniejsza to ryzyko.
Osoby cierpiące na dnę moczanową powinny unikać produktów zawierających dużo kwasu moczowego i białka.
Wszystkie alkohole wpływają niekorzystnie na chorobę, więc zaleca się nie spożywać alkoholu w żadnej postaci, nawet w najmniejszych ilościach.
Redukcji masy ciała może być pomocna w zmniejszaniu ryzyka nawrotu napadów dny moczanowej. Najłatwiej to osiągnąć przez ograniczenie tłuszczy i kalorii, w połączeniu z regularnym programem ćwiczeń aerobowych.
---
Kopalnię przydatnych informacji o dnie moczanowej znajdziesz w Poradniku Pacjenta
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy: