Header Ads

detoxyn

Profilaktyka w skazie moczanowej

dna moczanowa profilaktyka


Celem profilaktyki w dnie moczanowej jest usuwanie skutków przewlekłych, zapalnych zmian zwyrodnieniowych w stawach oraz przeciwdziałanie częstym napadom dny.

Jednym z elementów dobrze zorganizowanej profilaktyki są wykonywane systematyczne badania, które są podstawą do zaordynowania odpowiednich leków powodujących hamowanie syntezy kwasu moczowego oraz zwiększających jego wydalanie z moczem.

W profilaktyce dny moczanowej bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie odżywianie, zwłaszcza u osób z predyspozycjami genetycznymi:


  • należy w diecie ograniczyć do minimum pokarmy bogate w związki purynowe,
  • posiłki należy spożywać regularnie, ostatni na 3-4 godziny przed snem (w nocy zwiększa się ilość zatrzymywanego w organizmie kwasu moczowego),
  • należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów,
  • należy ograniczyć spożycie alkoholu i używek,
  • w miarę możliwości unikać stosowania leków moczopędnych zmniejszających wydalanie kwasu moczowego.

Przeciwwskazane są ponadto okresy dłuższych lub ostrych postów. Poza tym rutynowe, okresowe badania krwi i moczu mogą sygnalizować predyspozycje do dny moczanowej.

Ponadto, ogromne znaczenie w walce z dną moczanową mają ćwiczenia fizyczne, które pomagają w utrzymaniu sprawności ruchowej zaatakowanych stawów. Jedną z podstawowych metod jest codzienna gimnastyka (odpowiednio dostosowana) a także ćwiczenia w basenie, dające większą swobodę ruchów przy wykonywaniu ćwiczeń oraz rozluźnienia mięśni. Dobre rezultaty daje też podwodny masaż.

Zapobieganie symptomom dny moczanowej uzyskuje się dzięki fizykoterapii, balneoterapii oraz kinezyterapii (leczenia ruchem).

Więcej o zaleceniach, wypróbowanych wskazówkach i przeciwwskazaniach dowiesz się z przewodnika autorstwa dra K. Kokurewicza „Dna moczanowa. Poradnik dla Pacjenta”.

Pobierz Poradnik >>>


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.