Czym jest dna moczanowa, czym grozi dna moczanowa?
Dna moczanowa (inne nazwy: skaza moczanowa, artretyzm) to przewlekła choroba dotycząca całego organizmu związana z zaburzeniami przemiany materii. Chorobę tę w diagnostyce medycznej określa się mianem zapalenia stawów wywołanego krystalizacją moczanu sodu w płynie stawowym.
Ponadto złogi moczanowe mogą powstawać także w innych tkankach i narządach, upośledzając ich funkcje.
Cechą charakterystyczną w dnie moczanowej jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi. Taki stan może pojawić się w wyniku nadmiernego wytwarzania tego kwasu lub niewystarczającego wydalania go z organizmu przez nerki.
W konsekwencji następuje wytrącanie się i osadzanie kryształków moczanu sodu w płynie stawowym oraz innych tkankach i narządach. Towarzyszą temu reakcje zapalne, które powodują bardzo dokuczliwe objawy.
Kwas moczowy (wraz z moczanem sodowym) w większości pochodzi z przemian wewnątrzustrojowych ale część – z pozaustrojowego dostarczania związków purynowych wraz z pożywieniem. W większej puli wydalany jest on przez nerki (dobowo z moczem usuwane jest ok. 700-800 mg).
W określaniu prawidłowego stężenia kwasu moczowego w surowicy za górną granicę przyjmuje się wartości 310 µmol/l (5,2 mg/dl) u mężczyzn, a u kobiet 240 µmol/l (4,0 mg/dl) przed menopauzą oraz 280 µmol/l (4,7 mg/dl) po okresie klimakterium.
Jeżeli wystąpi stężenie powyżej 420 µmol/l (7 mg/dl) rozpoznaje się tak zwaną hiperurykemię, która w znaczny sposób zwiększa ryzyko ataku dny moczanowej. Zaś po przekroczeniu stężenia kwasu moczowego > 535 µmol/l (9 mg/dl) do około 80 % zwiększa się ryzyko rozwoju moczanowego zapalenia stawów.
Samo rozpoznanie hiperurykemii nie wystarcza jeszcze do stwierdzenia dny moczanowej, prawdopodobnie część osób ze stwierdzoną hiperurykemią nie zachoruje na tę chorobę, zaś bywa i tak, że u niektórych osób cierpiących na artretyzm stężenie kwasu moczowego kształtuje się w granicach normy, a mimo tego doświadczają ataków dny.
Kwas moczowy i jego nierozpuszczalne sole odkładając się:
- w stawach – powodują dnę moczanową,
- w nerkach – tworzą kamienie moczanowe.
By w pełni zrozumieć istotę tej choroby i dowiedzieć się: skąd biorą się związki purynowe i jaką rolę odgrywa w tym jakość naszego pożywienia, sięgnij po kompendium doktora Konrada Kokurewicza „Dna moczanowa. Poradnik dla Pacjenta”.
Pobierz Poradnik >>>
Brak komentarzy: