Header Ads

detoxyn

Jakie są najczęstsze objawy dny moczanowej?

dna moczanowa objawy


W początkowym okresie najczęściej dna moczanowa ma charakter napadowy. Dopiero w późniejszym okresie następują przewlekłe zmiany zapalne w stawach wraz z objawami narządowymi.

Pierwszym objawem tej choroby jest nagły, zaskakujący, ostry i stopniowo nasilający się ból, pojawiający się na ogół w nocy lub nad ranem. Taki atak zwykle dotyczy jednego stawu (rzadziej kilku stawów naraz), towarzyszą mu: wzrost temperatury ciała, obrzęk i nadwrażliwość w okolicy chorego stawu. Skóra w tym miejscu jest napięta, błyszcząca i zaczerwieniona.

Osadzające się w stawach kryształki są twarde i ostre niczym setki małych ostrzy. Powodują one silny ból oraz niszczenie komórek i tkanek, co nasila się szczególnie podczas wykonywania ruchów w zaatakowanych stawach. Atak choroby trwa od kilku dni do kilku tygodni. Kolejne napady mogą powtarzać się co kilka tygodni lub miesięcy. U mężczyzn stan zapalny najczęściej dotyczy palucha stopy, u kobiet często zajęte są stawy palców rąk.

U każdego cierpiącego na te chorobę może występować jeden lub kilka objawów o różnym stopniu ich nasilenia. Wspólnym wyróżnikiem rożnych postaci dny jest tzw. hiperurykemia, czyli ponadnormatywny poziom kwasu moczowego w surowicy krwi. Jednakże nie zawsze podwyższony wskaźnik kwasu moczowego oznacza występowanie dny moczanowej.

 Tylko część osób, u których pojawia się hiperurykemia, zachoruje na dnę. W związku z tym trzeba rozróżniać termin „dna moczanowa” od pojęcia „podwyższony kwas moczowy”. Do prawidłowego zdiagnozowania skazy moczanowej niezbędne są badania i konsultacje lekarskie.

Wnikliwy opis i szybką pomoc w rozpoznaniu objawów oraz konsekwencje nie leczenia ich na czas znajdziesz w vademecum dra K. Kokurewicza:

 Dna moczanowa - Poradnik dla pacjenta >>> 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.