Header Ads

detoxyn

Fazy przebiegu dny moczanowej

dna moczanowa przebieg choroby

W przebiegu dny moczanowej wyróżnia się następujące stadia:


  • faza bezobjawowa (występuje jedynie podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi; może trwać już od dzieciństwa lub pojawiać się dopiero w okresie dojrzewania albo znacznie później),
  • faza ostrych napadów (spowodowana ostrym dnawym zapaleniem stawów, które często wywoływane jest przez stresy psychiczne, fizyczne przemęczenie, spożywanie pokarmów zawierających dużo puryn oraz alkohol),
  • faza między napadami,
  • nieleczona dna prowadzi do dny przewlekłej; wtedy to powstają guzki dnawe (złogi kwasu moczowego w tkankach miękkich), występują charakterystyczne ubytki kostne oraz pojawiają się objawy ze strony układu moczowego przede wszystkim w postaci kamicy moczanowej.

W okresie około 5 do 10 lat od pierwszego napadu dny może rozwinąć się przewlekłe zapalenie wielostawowe w różnych miejscach organizmu.

Złogi moczanu sodu, czyli guzki dnawe, z czasem tworzą się najczęściej w okolicy stawów śródstopno – palcowych pierwszych lub małżowin usznych. Stopniowo mogą one narastać także, choć już rzadziej, w obrębie rąk i ścięgien Achillesa.

Guzki dnawe mogą również powstawać w tkance łącznej wielu narządów. Dochodzi do równoczesnego odkładania się złogów w chrząstce stawowej i warstwie podchrzęstnej kości, które doprowadzają do degradacji tych tkanek, a w konsekwencji do chronicznych zmian zwyrodnieniowych stawów.

W nerkach hiperurykemia może powodować różne rodzaje zmian zapalnych. Dochodzi do powstania kamieni w drogach moczowych i do rozwoju kamicy moczanowej. Wśród innych przypadłości towarzyszących dnie najczęściej wskazuje się otyłość (ok 80%) oraz hiperlipoproteinemię (ok. 80%).

Współwystępowanie cukrzycy odnotowano w ok. 50% przypadków. U chorych na skazę moczanową występowanie nadciśnienia tętniczego zaobserwowano u ok. 1/3 pacjentów. Hiperurykemię uważa się także za jeden z czynników ryzyka zawału serca.

Obszerny opis przebiegu choroby i charakterystyczne niuanse jej poszczególnych faz wnikliwie przedstawia doktor Konrad w swoim bestsellerze „Dna moczanowa. Poradnik dla pacjenta”.

Pobierz Poradnik >>>

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.